Hračky pre papagáje

 

Pod vianočným stromčekom pred rokom nechýbal u nás doma ani balíček pre nášho nového člena domácnosti kakadua Aladára. Dostal krásnu hračku kúpenú v ZOO obchode určenú pre veľké papagáje. Priznám sa, že som dlho váhal pri jej cene (skoro 400,- Sk) - ale nekúpte to keď sú vianoce a ide o vášho miláčika. Na našu radosť sa Aladár o novú hračku z dreva, kože a povrazov začal ihneď zaujímať. Venoval sa jej celý večer a nedala mu pokoj. Zdesení sme ráno zistili, že z hračky zostal visieť iba kovový krúžok na strope klietky. Niežeby ju len odtrhol, on ju úplne zlikvidoval na márne kúsky - drevo na triesky, povrazy na nitky.
Zostali iba ožužlané kúsky kože, s ktorými naďalej zápasil.
Vtedy padlo jasné rozhodnutie, že za takéto hračky sa viac peniaze vyhadzovať nebudú a že niečo podobné (a určite aj lepšie) dokážem urobiť sám. Veď takto by som sa dostal na mizinu. O tom, že papagáj žijúci v klietke potrebuje k svojmu životu aj rozptýlenie netreba ani písať. A takéto hračky (hlavne keď ich budeme obmieňať) mu takúto zábavu určite prinesú.
Prvé pokusy boli trochu cvičné a skúšal som vhodné kombinácie. Vtedy ma taktiež napadlo urobiť zopár fotografií a podeliť sa s nápadmi a postupom aj s návštevníkmi stránok PARROTCLUBu.

Čo potrebujeme ?
Základom sú samozrejme konáre. Najlepšie rôzne hrúbky. Tvrdosť drevín voliť podľa toho, koľko chceme aby nám hračka vydržala. Osobne som používal tvrdšie (lieska) aj mäkšie druhy (jabloň). Hlavne aby mal radosť papuch pri ich okusovaní. Moc mäkké drevo zničí pomerne rýchlo, s tvrdými sa zabaví dlhšie, ale môžu ho aj omrzieť keď sa nebudú dať okusovať. Podotýkam, drevo nie od cesty ! To zo záhrad také, ktoré nebolo chemicky ošetrované !
Konáre narežeme (pílka) na rôzne dĺžky (valčeky, kolieska), ktoré poprevŕtavame vŕtačkou. Niektoré priečne, iné pozdĺžne. Pri vŕtaní je dobre použiť na uchytenie zverák, lebo konáre sa v ruke zle držia a môže prísť ľahko k úrazu (fakt z vlastnej skúsenosti).
Použijeme vrták o niečo hrubšieho priemeru ako je priemer povrazu, ktorý máme k dispozícii, aby sa nám dal povraz ľahko prevliecť. Povraz odporúčam používať vyslovene z prírodného materiálu (žiadne umeliny !). Tak toto bol asi najväčší problém, ktorý som mal - zohnať takéto povrazy.


Nerád tu robím reklamu, ale je to pre dobro veci - verím, že vám to pomôže a ušetrí čas pri behaní po obchodoch. Ideálny výber takýchto povrazov majú v Baumaxe. Odvtedy som tam kupoval povrazy už viackrát. Predávajú tam rôzne priemery a je možné ich kúpiť na metre. Ideálne sú aj tie najhrubšie a tieto upevniť papagájovi len tak do voliéry na lezenie. Keďže som videl, že Aladára najviac bavilo naťahovať sa s kúskami kože, chcel som ju tam takisto doplniť. To bol ďalší problém.
Musí to byť surová koža, bez farbenia a napúšťania. Riešenie som našiel u obuvníka, ktorý opravuje obuv. Takéto kože mal a keď som ho poprosil o kúsok a vysvetlil na čo to potrebujem, rád mi takúto kožu dal. Boli to odrezky, ktoré by aj tak už nevyužil. Z kože vystrihneme rôzne tvary a tieto v strede narežeme aby sa dali navliekať. Na vrch hračky (kvôli upevneniu ku klietke) sa hodia malé karabínky, ale postačia aj veľké krúžky na kľúče. A to by nám zatiaľ stačilo.
Aj keď sa dá zakomponovať veľa ďalších vecí (napríklad kokosový orech), myslím, že s týmto si pre začiatok vystačíme.

 

 

Ako na to ?
Teraz sa stačí obklopiť pripravenými kúskami "stavebnice" a začať skladať, navliekať a viazať uzlíky. Je to celkom zábavné.
Určite to bude baviť hlavne deti. My sme doma celá rodinka vymýšľali rôzne kombinácie. Na vtáči strom sme vyrobili dokonca povrazový rebrík.


Je dobré robiť uzlíky častejšie a nenavliecť všetko naraz ako korálky na špagát, ale oddeliť jednotlivé časti medzerami. Papagáj ich tak ľahšie uchopí a vyberie si pre neho ten najzábavnejší diel. Zároveň zabránime aby sa z povrazu nevyvliekli všetky prvky keď sa papagájovi podarí koniec špagátu odkúsať alebo rozuzliť koncový uzlík.

Ukážka niektorých výtvorov:

 

 

 

Čo dodať ?
Naša Lilli sa vie na týchto hračkách vyblbnúť každý deň. Pravidelne na nich visí dole hlavou a hryzie, lezie, okusuje a hojdá sa.
Aby ste neboli hneď na úvod sklamaný, počítajte aj s tým, že zo začiatku sa môže váš papuch novej veci v klietke alebo na nej báť. Treba mu nechať čas, aby si zvykol a neponúkať hračku nasilu. Môže to trvať pár dní ale aj týždňov.

Najvhodnejšie je zo začiatku vyrobiť závesné hračky malé a jednoduché, aby ho neľakali. Časom uvidíte, čo si ten váš maznák najviac obľúbi a nové hračky mu prispôsobite. Najlepšie na takejto domácej tvorbe je okrem fajn relaxu vedomie, že takéto hračky sú z čiste prírodných materiálov a že mu nemôžu uškodiť. A samozrejme aj finančné hľadisko = sú prakticky "za babku".

 

Snáď som vás aspoň trošku inšpiroval a želám veľa zábavy pri vašich dielkach.

Robo

 


  • Príspevky a reakcie k tomuto článku môžete nájsť v diskusii PARROTCLUBu v téme Hračky pre papagáje
  • Článok bol prvýkrát zverejnený 13.8.2003 na internetovom fóre Parrotclub

 

Miesto pre komentár k článku: Hračky pre papagáje

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok